Wydawnictwa

Subiektywny przegląd wydawnictw literatury dla dzieci

Kiedy urodziła się moja córka i zaczęłam zapuszczać się w omijane dotąd zakamarki księgarń w poszukiwaniu literatury dla dzieci, przeraziłam się. Na półkach odkryłam niezmierzone pokłady grafomańskich potworków, odpustowych ilustracji i bylejakości wydawniczej. Wydawało mi się, że wszyscy wydawcy prezentują postawę: „Zrobiliśmy takie bardzo kolorowe obrazki na komputerze, metodą kopiuj-wklej-rozciągnij, to teraz na szybko machnijmy do tego jakiś tekst, korekta niepotrzebna, przecież dzieci i tak nie wiedzą, gdzie powinny być przecinki, ale posypie się po wierzchu brokatem i będzie ładnie. A bez brokatu będzie tanio, to i tak kupią. Zresztą dzieci nie lubią czytać, to po co się wysilać. Dziecko się i tak nie zna…”.

Dopiero po jakimś czasie odkryłam, że takich wydawnictw wcale nie jest najwięcej, tylko mają największą siłę przebicia w sklepach, bo tam rządzi cena i możliwość przykucia uwagi przechodzącego klienta (najczęściej krzykliwą okładką). Polski rynek książki dla dzieci jest jednak bardzo bogaty i można na nim znaleźć prawdziwe perły. W rezultacie przestałam szukać lektur dla swoich dzieci metodą przeglądu półek w księgarniach (choć przyznaję, że jest coraz lepiej i w mojej osiedlowej księgarni coraz łatwiej znaleźć książki warte zakupu).  Zamiast tego staram się sprawdzać nowości i zapowiedzi sprawdzonych wydawnictw, których listę zamieszczam poniżej. To nie są wszystkie wydawnictwa publikujące książki dla dzieci, ale te, do których mam największe przekonanie, bo dbają zarówno o treść, jak i o formę książki, a ja znalazłam już w  nich więcej niż jedną pozycję godną uwagi.

Wydawnictwo Dwie Siostry – jedno z najciekawszych wydawnictw publikujących literaturę dla dzieci (z niewielkimi wyjątkami), w tym rewelacyjną serię Mistrzowie Ilustracji i wznowienie Pożyczalskich z bajkowymi ilustracjami Emilii Dziubak. Absolutnie każda nowość tego wydawnictwa jest godna uwagi.

Wydawnictwo Zakamarki – wydaje przede wszystkim szwedzką literaturę dla dzieci, doskonale zilustrowane i ciekawe. Jedno z naszych najulubieńszych wydawnictw, wydaje serię o Albercie Albertsonie, o Eli, książki ilustrowane przez Benjamina Chauda, opowiadania Astrid Lindgren w wersji dla najmłodszych.

Wydawnictwo Tako – wydaje książki dla dzieci oraz publikacje z zakresu filozofii i historii sztuki. Wydaje świetne książeczki dla maluchów autorstwa Taro Miury oraz bardzo ciekawe pozycje z hiszpańskiego rynku literatury dziecięcej. Warto śledzić nowości.

Wydawnictwo Hokus-Pokus – jak można przeczytać na stronie wydawnictwa „W literaturze dziecięcej nie uznajemy tematów tabu. Publikujemy książki dziwne,  kontrowersyjne i „chropowate”, łamiąc niepisane reguły rynku, który od lat podnosi poziom stężenia cukru w organizmie. Uparcie udowadniamy, że nieodpowiednia tematyka nie istnieje — może być tylko słaby warsztat. I tak utorowaliśmy drogę kupom i innym zjawiskom fizjologicznym, oswoiliśmy śmierć i sprawdziliśmy… co krasnale mają w nosie. Jednak nade wszystko jesteśmy wielkimi admiratorami książek autorskich jako całościowych, spójnych dzieł, których sens wykracza poza sumę tekstu i towarzyszących mu ilustracji”. Można tu znaleźć książki z oryginalnymi ilustracjami Józefa Wilkonia i Marii Ekier, książki nieco kontrowersyjne (jak ta „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę”) oraz abstrakcyjne („Raz dwa trzy psy”) oraz pozycje zupełnie obowiązkowe w bibliotece malucha, czyli dwie książki o koszatce zwanej Bobo oraz serię o Julku i Julce.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia – wyjątek wśród wymienionych tu młodych wydawnictw. Wydawnictwo instytucja, jedno z najstarszych istniejących w Polsce, bo założone niemal 100 lat temu. Nie ma sensu wymieniać ciekawych pozycji, oferta jest bardzo bogata, wspomnę tylko wznowienie serii „Poczytaj mi, mamo” oraz nową, szalenie ostatnio popularną – „Opowiem Ci, mamo”. W 2015 r. ukazało się sporo naprawdę ciekawych pozycji wśród książek obrazkowych, mam nadzieję, że kolejny rok również okaże się owocny.

Wydawnictwo Media Rodzina – też jedno ze starszych wydawnictw, ma już prawie ćwierć wieku. Wydaje pięknie ilustrowaną klasykę dla dzieci oraz takie bestsellery dla maluchów, jak serie o Kici Koci, Wesołym Ryjku, Krówce Matyldzie, Pettsonie i Findusie, bobrze Kastorze, Mysim domku oraz edukacyjne serie spod znaku Mądrej Myszy.

Wydawnictwo Babaryba – publikuje m.in. książki Herve Tulleta, wydało też jedną znaszych ulubionych pozycji, czyli „KTO PROWADZI? Who’s driving?” Leo Timmersa.

Wydawnictwo Muchomor – o wydawnictwie możecie poczytać TU (klik). Wydało między innymi dwa tomy klasyka George’a MacDonalda: „Królewna i goblin” oraz „Królewna i Curdie”, który inspirował Tolkiena i C.S. Lewisa, w ciekawej szacie graficznej.

Wydawnictwo Czerwony Konik – małe wydawnictwo o na razie jeszcze skromnej ofercie, wydało m.in. kartonową serię o urodzinach Prosiaczka.

Wydawnictwo Ene Due Rabe – wydali m.in. „Kochane ZOO” i „Ernesta” dla najmłodszych, serię o Billym dla nieco starszych, a dla jeszcze starszych komiksy o Muminkach Tove Jansson.

Wydawnictwo Egmont – Egmont Publishing, obecny w Polsce od ćwierć wieku, wydaje sporo pozycji, które niezbyt nas interesują (książkowe wersje filmowych bajek), ale pomiędzy nimi obowiązkową serię o Basi oraz jej młodszym braciszku Franku.

Wydawnictwo Tatarak – wydaje m.in. książki Erica Carle (tego od bardzo głodnej gąsienicy) oraz serię obrazkową z ilustracjami Alego Mitgutscha.

 

 

 

 

 

 

Reklamy