Książniczka czyta – Najlepsza lektura na Dzień Dziadka

Jedna z naszych najpiękniejszych i najbardziej ukochanych książeczek to „Lato Stiny” Leny Anderson, wydana przez nieocenione wydawnictwo Zakamarki. Szkoda, że nie udało mi się wcelować wpisem w Dzień Dziadka, bo to po prostu idealna lektura na to święto, a mam wrażenie, że dziadek jest postacią zdecydowanie zbyt często pomijaną w dziecięcej literaturze.

Mała Stina spędza wakacje w domku dziadka na wyspie. Dom dziadka jest mały, drewniany i przytulny, a życie w nim pełne prostych przyjemności. Chodzenie na bosaka po trawie i przybrzeżnych głazach, zbieranie tego, co wyrzuciło morze (to pasja Stiny, którą dziadek nazywa poszukiwaczką skarbów). Wspólne wyprawy łódką, wspólne posiłki, wspólne rytuały. Podziwianie sztormu (uwaga! w takich chwilach lepiej nie być samemu!) i wizyty u sąsiada obdarzonego bogatą wyobraźnią (nie przypadkiem zwanego Bujdą). Każdy dzień jest przygodą.

IMG_3784

Piękna jest tu i forma, i treść. Nastrojowe ilustracje w błękitnej tonacji oglądam za każdym razem z takim samym zachwytem, tchną spokojem. Każda z nich zajmuje dwie strony, więc maluchy też mają co podziwiać.

Grupa wiekowa odbiorców wg wydawnictwa to 3+, ale my zaczęliśmy czytać dużo wcześniej, chyba jakoś wkrótce po drugich urodzinach, od pierwszego opowiadania o sztormie, które wydawało mi się prostsze. Książka od razu trafiła na naszą prywatną listę ulubieńców i nie schodzi z niej do dziś. Na szczęście to jedna z tych wyjątkowych książek, które Matka jest w stanie czytać sześć razy jednego dnia, i nie ma ochoty wyrzucić lektury za okno…

Lena Anderson
Lato Stiny
tłum. Agnieszka Stróżyk
Zakamarki
Poznań 2013

Lena Anderson ilustrowała także Rok z Linneą oraz Linnea w ogrodzie Moneta, obie lektury urocze, ale już dla starszych dzieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s